piątek, 19 czerwca 2015

Bób, a odchudzanie. Jeść czy nie jeść?



Lubicie bób, ja go uwielbiam chociaż ma on w 100 g 110 kcal. Dla jednych jest to dużo dla innych nie. Na pewno ilość kalorii rekompensuje śladowa ilość tłuszczu 0,4 g w 100 g.



Oprócz kalorii, podobnie jak inne rośliny strączkowe, bób ma wiele wartości odżywczych. Przede wszystkim ma dużą zawartość białka w 100 g jest aż 7,6 g białka. Może być więc alternatywą dla mięsa.
Jest bogatym źródłem kwasu foliowego, co jest istotne dla kobiet planujących dziecko bądź będących w ciąży.
Ponadto jest bogaty w błonnik, który spowalnia procesy trawienia i na długo daje uczucie sytości oraz oczyszcza organizm z toksyn. Obniża również ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej oraz stabilizuje stężenie glukozy we krwi.
Bób dzięki zawartym w nim związkach ma działanie alkalizujące czyli dobrze odkwasza nasz organizm.
Zawiera on również bogaty zestaw witamin A, B, C, E, K oraz minerałów min. potas (268 mg), fosfor (125 mg), magnez (43 mg), wapń (36 mg), sód (5 mg), żelazo (1,5 mg), cynk (1,01 mg).
Bób może być jedzony zarówno na surowo, jak i po ugotowaniu. Jedząc go na surowo korzystamy ze wszystkich witamin i minerałów, których najwięcej jest oczywiście w skórce. 
Bób możemy jeść jako samodzielne danie, możemy dodawać do zup, sałatek i wielu innych dań.

Wady bobu to na pewno jego kaloryczność, ciężkostrawność oraz to, iż powoduje on wzdęcia i gazy.
Uważam, że wszyscy będący na diecie powinni jeść bób ze względu na jego właściwości. Komponując dziennie posiłki można je dopasować do kaloryczności bobu aby nie przekroczyć dziennej dawki kalorii. Korzystajcie z dobrodziejstw bobu tym bardziej, że sezon na niego trwa krótko, a mrożony to już nie to. Starajcie się jeść go na surowo, gdyż wtedy bardzo dobrze oczyścicie jelita, a poza tym zjecie go ze skórką.

Jeżeli chcecie mieć ładny zieloniutki bób do sałatki, to wrzucajcie go na osolony wrzątek, ugotujcie, a następnie szybko pod zimną wodę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Drukuj