piątek, 19 czerwca 2015

Inulina, co to takiego?


Coraz częściej zwracamy uwagę na to co jemy, jaką żywość kupujemy. Wiemy, że w nasze diecie bardzo ważne są probiotyki i błonnik. Powinniśmy jednak włączyć do naszej diety inulinę.


Inulina jest naturalną substancją  pochodzenia roślinnego. Znajdziemy ją w 36 tysiącach roślin min. w cebuli,czosnku,cykorii,szparagach,karczochach, jęczmieniu, porze bananach. 


W postaci handlowej inulina jest w proszku o lekko słodkawym smaku, dobrze rozpuszczalnym w wodzie.
Inulina ma wiele właściwości i ma bardzo dobry wpływ na nasz organizm. Jest naturalnym probiotykiem, czyli stymuluje rozwój pożytecznych bakterii jelitowych działając jak jogurt. Ma doskonały wpływ na trawienie. Ogranicza wchłanianie kalorii, wykazuje właściwości oczyszczające i reguluje pracę przewodu pokarmowego. W związku z tym, iż nie jest trawiona przez enzymy trawienne człowieka i trafia niestrawiona do jelita grubego zmniejsza ryzyko na zachorowanie raka przewodu pokarmowego. Stabilizuje poziom glukozy we krwi, obniża cholesterol. Ułatwia wchłanianie wapnia, magnezu, cynku i żelaza. Ich lepsze wchłanianie wpływa na mineralizację i gęstość kości. Wspomaga układ odpornościowy.



Jest doskonałym substytutem mąki i cukru. Można nią zagęszczać sosy i zupy. Wykorzystywana jest w gotowych produktach spożywczych, jako zamiennik dla tłuszczu w celu obniżenia kaloryczności. Możemy ją znaleźć w deserach mlecznych, jogurtach, serach, lodach oraz w suplementach diety. Diabetycy mogą używać jej do słodzenia, gdyż ma mały indeks glikemiczny.

Inulina jest idealna do odchudzania, do poprawy przemiany materii, w profilaktyce leczenia cukrzycy, chorób serca i naczyń, przy zwiększonym obciążeniu fizycznym i psychicznym.
Wszystkie potrawy z inuliną mają mniejszą kaloryczność od identycznych potraw bez niej. Inulina polepsza również smak potrawy. Poprzez pęcznienie w jelitach zwiększa uczucie sytości.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Drukuj