wtorek, 14 lipca 2015

Regularne odżywianie czy dieta?

Większość kobiet po czterdziestce boryka się z problemem przybierania na wadze. Jest to związane przede wszystkim ze sposobem odżywiania oraz metabolizmem. Zaczynamy więc stosować wiele różnych diet bardzo często są to diety dosyć restrykcyjne, które przynoszą odwrotny skutek od zamierzonego.

Metabolizm jest to proces przemiany materii, który przebiega bardzo różnie w zależności od płci, wieku, uwarunkowań genetycznych no i oczywiście od odżywiania. Są osoby, które nie muszą liczyć kalorii, jedzą wszystko począwszy od słodyczy, a kończąc na fast foodach. Wszystko jedno czy mają 18 czy 45 lat. 
Skupmy się jednak na tych czterdziestkach, których metabolizm spowolnił i coraz trudniej jest im zgubić zbędne kilogramy.
Jak przyśpieszyć nasz metabolizm? Istnieje parę złotych zasad, które pomogą nam w tym. Spowodują, że nasza przemiana materii przyśpieszy, a co za tym idzie osiągniemy idealną wagę bez stosowania diet. Jedyną naszą dietą powinno być więc odżywianie oparte na niżej wymienionych zasadach.

1.  Posiłki powinny być spożywane co 3-4 godziny.

Ostatni posiłek spożywamy na 2-3 godziny przed snem. Natomiast śniadanie spożywamy w przeciągu godziny od obudzenia się.
W ciągu nocy, jak śpimy nasz metabolizm zwalnia. Jak zjemy szybko śniadanie to nasz metabolizm rozkręci się i zacznie działać. Posiłki nasze powinny zawierać produkty pełnoziarniste, które dodadzą energii i poprawią samopoczucie oraz produkty bogate w białko, które pobudzą metabolizm, gdyż organizm na ich trawienie musi zużyć dużo energii. Nie zapominajmy również o owocach i warzywach, które dostarczą nam witamin i składników mineralnych. ważne są również w diecie zdrowe tłuszcze, które zawierają kwasy omega przyśpieszające metabolizm i spalanie tkanki tłuszczowej.
Zapamiętaj, że dostarczając organizmowi pięć posiłków utrzymasz wysoki poziom metabolizmu. Mniejsza ilość spożywanych posiłków to sygnał dla organizmu, że należy oszczędzać kalorie zamiast je spalać. Wtedy też zaczyna odkładać się nam tkanka tłuszczowa.
Kolejną istotną sprawą przy regularności posiłków jest to, iż wpływają one na utrzymanie poziomu cukru we krwi na tym samym poziomie. Dzięki temu nie odczuwamy takiej potrzeby zjedzenia czegoś słodkiego oraz nie mamy napadów wilczego apetytu. Jeżeli jednorazowo spożyjemy bardzo duży posiłek, to nasz organizm wyprodukuje dużo insuliny, która przyczyni się do procesu powstawania tkanki tłuszczowej.
Komponując nasza posiłki musimy pamiętać o tym , aby były one zdrowe- pisałam o tym tu Klik.

2.  Pij dużo wody

Wypijamy od 1,5 do 2 lirów wody oraz oczywiście pijemy herbatki owocowe i ziołowe oraz soki. Wskazana jest bardzo zielona herbata, która przyśpiesza naszą przemianę materii.
Pijąc zimną wodę zmuszamy nasz organizm do tego aby ogrzał się, a więc do przyśpieszenia metabolizmu. Poza tym woda ułatwia usuwanie toksyn z organizmu.






3.  Ruszaj się ile się da. 

Aktywność fizyczna jest niezbędna dla przebiegu naszego metabolizmu i spalania tkanki tłuszczowej. Biegaj, szybko maszeruj, zacznij jeździć na rowerze czyli po prostu aktywnie spędzaj dzień.



4. Pij kawę

Wiem, że wielu dietetyków odradza kawę na diecie odchudzającej, ale jak już wspomniałam nie jest to dieta odchudzająca, a filiżanka kawy czy dwie w ciągu dnia mogą przynieść więcej dobrego niż złego. Kofeina przyśpiesza metabolizm oraz działa na nas pobudzająco.

5.  Zrezygnuj z alkoholu.

Alkohol zawiera puste kalorie  upośledza działanie trzustki i wątroby. Nie jest to dobre dla organizmu. Oprócz tego hamuje spalanie tłuszczu. Na pewno nie przyśpiesza przemiany materii.


6.  Używaj przypraw, które mają wpływ na metabolizm.

Przyprawy o ostrym smaku potrafią przyśpieszyć metabolizm o 10%. Używajmy więc chili, imbiru, cynamonu oraz kminku. Imbir bardzo dobrze rozgrzeje nasz organizm i przyspieszy tym samym metabolizm.
Imbir zawiera gingerol, który przyśpiesza spalanie tłuszczu na brzuchu.








Największym wrogiem dla naszego metabolizmu są diety restrykcyjne,które prowadzą przede wszystkim do spalania mięśni. W przypadku braku dostarczania odpowiedniej ilości kalorii, organizm potrzebną energię dla prawidłowego funkcjonowania właśnie czerpie z mięśni. Spada nasza przemiana materii, a organizm odkłada zapasy. Ktoś powie ale przecież stosując dietę 1000 kcal moja waga spadła. Owszem, ale głównie wody pozbyliśmy się z organizmu. Po takiej diecie jak wrócimy do normalnego odżywiania to nasz metabolizm długo będzie jeszcze pracował na zwolnionych obrotach, a organizm będzie robił zapasy.

Odpowiedź na pytanie regularne odżywianie czy dieta jest tylko jedna. Regularne odżywianie z dobrze skomponowanymi posiłkami to droga do osiągnięcia wymarzonej sylwetki i dobrego samopoczucia.





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Drukuj