niedziela, 25 października 2015

Biała kapusta w naszej diecie i nie tylko.


Dzisiaj trochę o białej kapuście. Wszyscy ją znamy ale czy znamy jej właściwości? Większość z nas uważa kapustę za ciężkostrawną, a więc niezdrową dla naszego organizmu. To jest bardzo wielki błąd, gdyż kapusta sama w sobie nie jest ani ciężkostrawna ani niezdrowa. To wszystkie dodatki do niej jak np. kiełbasa, golonka, tłuszcze powodują, iż jest ona ciężkostrawna i na dodatek bardzo kaloryczna.


Kapusta jest bardzo zdrowa i zawiera mało kalorii, w 100 gramach ma tylko 42 kcal. Zapobiega anemii, podnosi naszą odporność poprzez chronienie nas przed infekcją, przeziębieniem, grypą. Zapobiega obrzękom, ma zbawienny wpływ na nasze włosy i paznokcie.
Kapusta zawiera wiele witamin i minerałów. Znajdziemy w niej witaminę C, A, niewielką ilość witaminy E, witaminy z grupy B oraz wapń, magnez, potas, siarkę, krzemionkę, miedź, jod. Zawartość chlorofilu, żelaza miedzi i magnezu powoduje, że kapusta jest wspaniałym środkiem przeciw anemii. Natomiast zawartość siarki działa antyseptycznie na drogi oddechowe.
Najwięcej żelaza i kwasu foliowego znajdziemy w zielonych liściach, więc warto ich nie wyrzucać tylko używać do różnych sałatek.
Kapusta w każdej postaci, czy to surowa, gotowana, duszona, kiszona, czy w postaci soku ma bardzo wiele właściwości leczniczych.  Największe właściwości ma jednak zrobiony z niej sok. Co ciekawe to sok z kapusty zbawiennie wpływa na nasz żołądek i jelita. 

Kapusta zajmuje czołowe miejsce w medycynie ludowej. Badania naukowe potwierdziły słuszność używania kapusty w przeszłości. Uważana była ona za bardzo dobry środek leczący choroby nerwowe, jako środek czyszczący krew i skórę, odtruwający wątrobę, leczący artretyzm, bóle głowy i kaca. Dawniej liście kapusty używane były na okłady przy leczeniu drobnych ran, wrzodów, oparzeń, odmrożeń, stłuczeń, czyraków, przy ukąszeniu czy użądleniu. Liście kapusty były również przykładane na klatkę piersiową przy kaszlu, katarze i zapaleniu oskrzeli. Natomiast okłady na podbrzusze stosowane były przy zapaleniu pęcherza, kolce nerkowej, problemach żołądkowych, jelitowych i wątrobowych. Liście przykładano również na stawy aby leczyć reumatyzm oraz na żylaki.


Kapustę najlepiej spożywać na surowo, gdyż wtedy zawiera najwięcej składników odżywczych. Spożywana na surowo korzystnie wpływa na błonę śluzową przewodu pokarmowego, przynosi ulgę przy zgadze i wrzodach, zapobiega zaparciom, działa leczniczo na wątrobę, zmniejsza podatność na zachorowanie na raka, obniża poziom cukru we krwi. Działanie surowej kapusty na organizm można porównać do działania antybiotyków.



Kapusta kiszona jest również bardzo korzystna dla naszego organizmu, gdyż zawiera kwas askorbinowy, ma więcej witaminy C niż surowa kapusta. Zawiera fermenty i enzymy ułatwiających trawienie tłuszczów i błonnika. Znajdziemy w niej również kwas mlekowy, który wspaniale oczyszcza przewód pokarmowy z bakterii gnilnych oraz działa silnie dezynfekująco. Nie powinniśmy więc płukać kapusty kiszonej, gdyż wtedy niszczymy kwas mlekowy. 
Czy warto jeść kapustę? Jak najbardziej, gdyż jej właściwości są bardzo duże i zbawienne dla naszego organizmu. 
Z kapusty możemy wyczarować wiele zdrowych i smacznych potraw. Możemy robić różnorodne surówki, które będą miały bardzo dużo witamin i minerałów. Możemy ją gotować ale oczywiście bez zbędnych dodatków w postaci tłustych mięs i kiełbas. Możemy ją kisić i spożywać na surowo, bądź lekko zasmażać. Możliwości mamy bardzo wiele, więc do dzieła.

  




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Drukuj