piątek, 18 marca 2016

Co wpływa na nasz metabolizm i jak o niego dbać?

Słyszymy często, że ktoś ma dobry, a ktoś zły metabolizm. Nieraz zastanawiamy się od czego to zależy. Jedni trzymają dietę, liczą kalorie, są aktywni fizycznie, a ich wysiłki nie przynoszą efektów. W żaden sposób nie są w stanie zrzucić zbędnej tkanki tłuszczowej. Inne osoby nie trzymają diety, nie są aktywne fizycznie oraz często mogą pozwolić sobie na zakazane dania i słodkości, a ich waga będzie idealna. 

Bardzo często mówimy to nie sprawiedliwe, inni mogą opychać się słodkościami i są szczupli, a ja po jednym małym batoniku tyję. Dzisiaj zastanowimy się, gdzie leży przyczyna takiego stanu rzeczy oraz bliżej przyjrzymy się naszemu metabolizmowi.



Metabolizm, czyli przemiana materii to proces na który składają się reakcje chemiczne zachodzące w organizmie, których głównym celem jest utrzymanie procesów życiowych. W trakcie tych reakcji następuje zamiana pokarmu w ciepło, paliwo albo tkanki. 
Metabolizm pracuje nieustannie. Spala, magazynuje albo buduje. Jest on niezbędny dla każdego żywego organizmu, który potrzebuje energii. Zdrowa i sprawna przemiana materii pozwala nam na uzyskanie niezbędnej energii. Przemiana materii decyduje o tym, co zrobi nasz organizm z energią pobraną z pożywienia, czy zmagazynuje w formie tłuszczu, czy przetworzy na energię, czy przeznaczy na odbudowę ciała. Wszystko zależy od tego co jemy, co robimy, w jakich odstępach czasu dostarczamy organizmowi kolejnej porcji pożywienia i od wielu innych czynników. 
Stosowanie restrykcyjnych diet, spożywanie tzw. śmieciowego jedzenia oraz stres powodują spowolnienie naszego metabolizmu.
Jednym z głównych powodów, dla których restrykcyjne diety spowalniają metabolizm jest to, że organizm odczytuje je jako głód. Nasz organizm głód widzi jako wroga, który może zaburzyć jego funkcjonowanie.  Zaczyna się przed nim bronić wysyłając sygnał i tym samym rozpoczynając cały łańcuch reakcji chemicznych. Przede wszystkim zaczyna tłumić produkcję hormonów tarczycy wspomagających spalanie tłuszczu, jednocześnie zwiększając produkcję hormonu, który wspomaga magazynowanie tłuszczu. Dla naszego organizmu nie ważne jest to, że ma już zgromadzoną tkankę tłuszczową na tzw. ciężkie czasy. Dostał sygnał, że ma magazynować więc magazynuje. Wtedy właśnie nasz metabolizm zwalnia i zaczyna magazynować wszystko co zjesz, jako tłuszcz na naszym brzuchu i udach. Jest mu wszystko jedno, co jesz mogą to być bardzo zdrowe pokarmy,jak na przykład warzywa, a on no i tak je zamieni na tłuszcz. 
Jak by tego było mało, to w przypadku niedoboru pożywienia organizm sam szuka sobie pożywienia w naszych tkankach mięśniowych. Powiecie, a dlaczego nie zje naszego tłuszczu z brzucha? Ten tłuszczyk jest pozostawiony na czarną godzinę. 
Dlatego też bardzo ważne jest prawidłowe odżywianie oraz spożywanie produktów bogatych w składniki odżywcze. Kiedy jemy regularnie i zdrowo to nasz organizm uspokaja się i zaczyna spalać tłuszcz na paliwo. Jeść zdrowo to spożywać produkty jak najmniej przetworzone, bez zbędnej chemii. Jeżeli zjadamy żywność bardzo przetworzoną, a więc nafaszerowaną chemią, to musimy liczyć się z tym, że nasza wątroba skupi się na rozkładaniu chemikaliów znajdujących się w pożywieniu, a nie na spalaniu tłuszczu.

Co zrobić aby nasz metabolizm działał sprawnie i nie zwalniał?
Przede wszystkim należy stosować bardzo zróżnicowaną dietę, która dostarczy złożone węglowodany, naturalne cukry, białka i tłuszcze. Jemy częściej ale mniejsze porcje i w ten sposób pobudzamy organizm do przyśpieszenia przemiany materii. Możemy zjadać więcej białka, które spala się wolniej niż węglowodany i tłuszcze, ale ostrożnie aby nie przesadzić i nie doprowadzić do zbytniego obciążenia nerek. Białko pomaga również budować mięśnie, które są niezwykle ważne dla naszego metabolizmu.  Dbać musimy również o dobre nawadnianie, gdyż w przypadku odwodnienia organizm spowalnia wszystkie czynności łącznie ze spalaniem. Najważniejsza sprawą jest również unikanie wszystkich diet cud, które oprócz tego, ze spowolnią nasz metabolizm to mogą jeszcze wyrządzić w nim totalne spustoszenie, a efekt jojo mamy murowany. Pozostała ostatnia, ależ jak ważna rzecz - ruszajmy się, bo to własnie aktywność fizyczna jest główną podstawą sprawnego metabolizmu.
Nie zganiajmy na wiek, choroby itp. Owszem metabolizm zależy również od czynników na które nie mamy wpływu, ale pamiętajmy, że w większości sami pracujemy na jego sprawność. Dobry metabolizm to ładny wygląd i brak problemów zdrowotnych.


1 komentarz:

  1. Buuu, a ja tak kocham czekoladą....
    Obserwuję i zapraszam do mnie :)

    http://zyciepelnekoloru.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń

Drukuj