środa, 2 marca 2016

Tłuszcze


Jaką rolę pełnią tłuszcze? Czy nasz organizm je potrzebuje i do czego? Czy wszystkie tłuszcze są zdrowe?
Na te i inne pytania spróbuję jasno i prosto odpowiedzieć.

Wielu z nas tłuszcze kojarzą się z czymś nieprzyjemnym, niewskazanym i szkodliwym. Już sam fakt, że ten tłuszcz gromadzi się w naszym organizmie i możemy go zobaczyć na brzuchu, udach
i biodrach, powoduje, że go nie lubimy. Wtedy też, bardzo często postanawiamy drastycznie ograniczyć jego spożycie licząc na to, że pozbędziemy się zbędnych oponek na naszym ciele.

Czy jednak nie przyniesie to więcej szkody niż pożytku?
Tłuszcze pełnią bardzo ważną rolę w organizmie. Przede wszystkim są głównym źródłem energii oraz stanowią zapasowy materiał energetyczny. Dostarczają nienasyconych kwasów tłuszczowych, których organizm nie jest w stanie sam wyprodukować. Są bardzo ważnym elementem procesu przyswajania niektórych witamin nierozpuszczalnych w wodzie np. A, D, E i K. Są materiałem budulcowym wszystkich komórek. Utrzymują temperaturę ciała oraz zabezpieczają narządy wewnętrzne. Poprawiają walory smakowe potraw, podnoszą ich sytość oraz wartość energetyczną. W organizmie magazynowane są w postaci tkanki tłuszczowej.
Jak widzimy tłuszcz jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu, ale musimy spożywać go w odpowiednich ilościach. Zarówno zbyt niskie, jak i zbyt wysokie jego spożycie nie jest zdrowe dla organizmu.
Musimy pamiętać o tym, że wartość energetyczna tłuszczu jest bardzo wysoka. Każdy gram tłuszczu dostarcza około 9 kcal. 

Jakie tłuszcze wybierać?

Produkty zwierzęce, a głównie tłuste mięso, masło i nabiał zawierają nasycone kwasy tłuszczowe, które nie są zbyt zdrowe dla naszego organizmu. Owszem są potrzebne, ale w bardzo niewielkich ilościach. Dostarczają one energii. Jednak ich nadmiar przyśpiesza rozwój miażdżycy oraz niektórych chorób nowotworowych.
Najbardziej wartościowe są tłuszcze nienasycone, które znajdziemy w tłustych rybach morskich, olejach roślinnych, orzechach. 

Regulują one między innymi czynności nerek, czynność przewodu pokarmowego, układu sercowo-naczyniowego oraz oddechowego. Posiadają zdolność obniżania stężenia cholesterolu, tym samym zapobiegając miażdżycy.
Należy jednak pamiętać, że nadmiar nienasyconych kwasów tłuszczowych również może wywołać niepożądane skutki, więc należy spożywać je z umiarem.
W diecie zdrowego człowieka tłuszcze powinny dostarczać do 30% dziennej dawki energii, w tym tłuszcze pochodzenia zwierzęcego tylko 6-7%.
Tłuszcze mają dużą kaloryczność i prowadzą do otyłości ale absolutnie nie możemy zrezygnować z ich spożycia. Jeżeli jesteśmy na diecie redukcyjnej, to musimy pamiętać o tym, że tłuszcze są wolniej trawione i tym samym dają dłuższe uczucie sytości. Poza tym dostarczają niezbędnych kwasów omega-3 i omega-6, których organizm nie potrafi sam wytworzyć. Dieta redukcyjna nie jest dietą restrykcyjną, a dobrze skomponowaną dietą opartą na zdrowym odżywianiu.
Zapotrzebowanie na tłuszcze zależy od potrzeb energetycznych organizmu, które uzależnione są od wieku, płci, aktywności fizycznej i stanu fizjologicznego. Spożywając tłuszcze musimy pamiętać o tym , że nasz organizm oprócz tych spożytych potrafi również syntetyzować je ze spożywanych węglowodanów.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Drukuj