piątek, 4 marca 2016

Witaminy i składniki mineralne

Temat witamin jest wszystkim znany, gdyż można powiedzieć, że od samego urodzenia mówiono nam, że należy jeść owoce i warzywa, gdyż tam są witaminy. 
Również składniki mineralne nie są nam obce, bo kto nie wie co to, wapń, fosfor, magnez czy potas.
Nie jest więc moim celem opisywanie każdej witaminy, czy składnika mineralnego z osobna. Przedstawię jedynie ich znaczenie dla naszego organizmu.






WITAMINY

Pojecie witaminy pochodzi od łacińskiego słowa "vita", oznaczającego życie.
Witaminy są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Muszą być dostarczane z zewnątrz, wraz z pożywieniem, gdyż  organizm nie jest w stanie sam ich wytworzyć, albo wytwarza je w minimalnych ilościach. Ważne jest aby przyjmować je w naturalnej postaci, gdyż tylko wtedy są najbardziej wartościowe. Witaminy podawane w postaci suplementów nie są już tak dobrze przyswajane, jak te pochodzące z pożywienia. 

Niektóre witaminy wytwarzane są samodzielnie przez organizm. Pod wpływem promieni słonecznych wytwarza się witamina D, w przewodzie pokarmowym z prowitamin wytwarza się witamina A, a dzięki bakteriom jelitowym uzyskamy witaminy z grupy B.
Witaminy nie są materiałem budulcowym, nie dostarczają energii ale są konieczne dla zachowania zdrowia i prawidłowego funkcjonowania organizmu. Pełnią rolę regulacyjną, są niezbędne do utrzymania prawidłowej czynności komórek, regulują wiele procesów biochemicznych. Uczestniczą w przemianie tłuszczów, białek i węglowodanów, regulują działanie enzymów, współuczestniczą w odnowie uszkodzonych tkanek, tworzeniu hormonów, przeciwciał, krwinek. Są również odpowiedzialne za wchłanianie przez organizm różnych składników mineralnych. 
Dla nas najbardziej znane właściwości witamin to ich lecznicze funkcje polegające na zapobieganiu różnym chorobom i dolegliwościom oraz wspomagające leczenie.



Warto jeszcze wspomnieć o roli witamin podczas odchudzania. Jeżeli stosujemy restrykcyjne diety bądź diety nakazujące rezygnację lub ograniczenie jakiegokolwiek produktu, które nie dostarczają organizmowi odpowiedniej ilości witamin robimy sobie ogromną krzywdę. Nie wiem czy wiecie, ale witaminy w pewien sposób wspomagają odchudzanie.  Witamina A zapewnia nawilżenie skóry, witaminy z grupy B biorą udział w spalaniu węglowodanów, produkują czerwone krwinki oraz biorą udział w przetwarzaniu tłuszczów. Tylko dobrze odżywiony organizm będzie prawidłowo pracował i utrzymywał sprawny metabolizm.
W porównaniu do innych składników odżywczych zapotrzebowanie na witaminy jest bardzo małe, jednak niedobór nawet jednej z nich może być dla organizmu niebezpieczny.
Szkodliwy jest również nadmiar witamin, który może doprowadzić do wielu poważnych schorzeń.
Witaminy dzielą się ze względu na rozpuszczalność  na rozpuszczalne w wodzie, do których należą witaminy z grupy B, witamina PP, C  oraz rozpuszczalne w tłuszczach, do których należą witamina A, D, E i K.
Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach wchłaniają się przy udziale tłuszczów i są magazynowane przez nasz organizm, przez co można je dość łatwo przedawkować. Natomiast witaminy rozpuszczalne w wodzie bardzo łatwo się wchłaniają i nie są gromadzone w organizmie, gdyż ich nadmiar usuwany jest z moczem. Częściej dochodzi do ich niedoboru i w związku z tym powinniśmy dostarczać je codziennie.
Źródłem witamin są owoce i warzywa, mleko i jego przetwory, mięso, oleje, produkty zbożowe. Tylko dobrze zbilansowana dieta dostarczy wszystkich niezbędnych witamin.

SKŁADNIKI MINERALNE

Składniki mineralne to grupa związków chemicznych niezbędnych do prawidłowego rozwoju i zdrowia człowieka. Muszą być one dostarczane codziennie wraz z pokarmem. Organizm nie jest w stanie sam ich wytworzyć.


Pełnia one różnorodne funkcje, ale nie dostarczają energii. 
Są materiałem budulcowym, wchodzą w skład komórek, płynów ustrojowych, enzymów, hormonów, biorą udział w przenoszeniu tlenu do komórek, w gospodarce wodno-elektrolitowej, w utrzymaniu równowagi kwasowo-zasadowej.
Składniki mineralne dzielimy na makroelementy i mikroelementy. Do makroelementów zaliczamy wapń, magnez, chlor, potas, fosfor, sód. Zapotrzebowanie organizmu na te pierwiastki jest bardzo duże. Natomiast do mikroelementów zaliczymy żelazo, miedź, cynk, jod, mangan, fluor, selen i chlor. Organizm aby dobrze funkcjonować potrzebuje znikome ilości mikroelementów.
Każdy składnik mineralny pełni określoną rolę w organizmie, a zapotrzebowanie na niego zależy między innymi od wieku i płci.
Tak jak przy witaminach zarówno niedobór jak i nadmiar jest szkodliwy dla organizmu.
Składniki mineralne znajdziemy w owocach i warzywach, mięsie, mleku i jego przetworach oraz w wielu innych produktach.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Drukuj