czwartek, 5 maja 2016

Przyprawy w naszej diecie

Wiele osób w kuchni używa do przyprawiania potraw gotowe mieszanki warzyw z dużą ilości soli i glutaminianu sodu, zapominając o dobroczynnym działaniu naturalnych ziół, które oprócz smaku mogą pomóc nam w gubieniu zbędnych kilogramów.
Nasz organizm nie lubi tych gotowców i wierzcie mi podziękuję wam za wyrzucenie ich do kosza i zastąpienie naturalnymi przyprawami.
Mamy bardzo dużo przypraw, które pobudzą nasz metabolizm do szybszej pracy, ale również nadadzą potrawom wyjątkowego smaku i aromatu. Mowa tutaj oczywiście o ostrych przyprawach, które oprócz rozgrzewania organizmu, pobudzają trawienie. Obok tych przypraw jest wiele innych, które mają również zbawienny wpływ na nasz przewód pokarmowy.




Oto zestawienie najbardziej popularnych i aromatycznych przypraw, które oprócz tego, że wzbogacą smak waszych potraw, to jeszcze pozytywnie wpłyną na wasze zdrowie.

Chili stymuluje wytwarzanie ciepła w organizmie, przyśpieszając w ten sposób przemianę materii. Produkcja ciepła pochłania dużą ilość energii i tym samym ułatwia nam pozbywanie się zbędnego tłuszczyku.


Imbir sprzyja odchudzaniu poprzez ułatwianie trawienia. Olejek zawarty w kłączu pobudza wydzielanie soków żołądkowych, żółci oraz śliny. Skutecznie walczy z cellulitem, przyśpiesza spalanie tkanki tłuszczowej oraz ma działanie rozgrzewające.


Cynamon obniża poziom cholesterolu i trójglicerydów, reguluje gospodarkę węglowodanową, zapobiega magazynowaniu cukrów w postaci tłuszczów przez wątrobę, pomaga w oczyszczaniu organizmu. 


    Rozmaryn działa dezynfekująco i wspiera stany zapalne przewodu pokarmowego. Pozytywnie wpływa na pracę żołądka, wątroby i nerek.






    Tymianek pobudza wydzialanie soków trawiennych, bardzo dobrze wpływa na nasz układ pokarmowy, łagodzi wzdęcia. Ułatwia trawienie ciężkich i tłustych potraw, zarówno w żołądku jak i w jelitach.


    Kardamon pobudza układ pokarmowy do wzmożonej pracy i tym samym procesy trawienne przebiegają szybciej. Ułatwia również detoks czyli odtruwa organizm.




    Bazylia ułatwia trawienie oraz przyswajanie pożywienia, pobudza wydzielanie soku żołądkowego, trzustkowego oraz śliny. Pozwala na pozbycie się niestrawności oraz wzdęć. Ułatwia trawienie białek i tłuszczy.


      Majeranek powinniśmy dodawać do dań z fasolą i kapustą, gdyż doskonale wspomaga ich trawienie poprzez łagodzenie skurczów jelit i żołądka oraz pobudzanie soków żołądkowych.





      Oregano ma bardzo wiele właściwości. Przede wszystkim ma bardzo duże działanie bakteriobójcze w stosunku do wielu bakterii min. Helicobacter pylori. Normalizuje poziom cukru we krwi, wykazuje działanie rozkurczowe tak pomocne przy zespole jelita drażliwego, czy nerwicy żołądka.

        Mięta reguluje proces trawienny, wspomaga wydzielanie soku żołądkowego i żółci oraz reguluje pracę żołądka.
        Kolendra ma działanie tonizujące dla żołądka. Jest zbawienna dla wątroby i trzustki oraz pobudza apetyt. Stymuluje soki i enzymy trawienne oraz obniża poziom złego cholesterolu. 






        Koper pozytywnie wpływa na pracę układu pokarmowego oraz łagodzi wzdęcia i poprawia trawienie.

        Lubczyk wspomaga pracę układu trawiennego i zapobiega nadmiernej fermentacji jelitowej. Łagodzi niestrawność, wzdęcia oraz bóle brzucha.





        Kurkuma przyspiesza trawienie oraz poprawia metabolizm. Wpływa na szybszą redukcje tkanki tłuszczowej oraz hamuje odkładanie się nowego tłuszczyku.
        Cząber polepsza trawienie, poprawia perystaltykę jelit, działa przeciwskurczowo, eliminuje wzdęcia oraz pomaga pozbyć się nadmiaru nagromadzonych w jelitach gazów. Dezynfekuje układ pokarmowy i chroni go przed działaniem szkodliwych bakterii.
















        Estragon
        dobrze wpływa na żołądek, poprawia trawienie, neutralizuje kwasy żołądkowe, a tym samym eliminuje zgagę i wzdęcia.

        Oczywiście nie są to wszystkie przyprawy, które można dodawać do potraw, bo  jest ich bardzo dużo i ciężko byłoby je wszystkie wymienić. Wymieniłam tylko te najbardziej popularne i znane, ale bardzo często w kuchni zapominane.
        Z różnych przypraw można przyrządzać swoje własne aromatyczne mieszanki i eksperymentować z nimi w kuchni. Kiedy w kuchni używamy dużo ziół i naturalnych przypraw to automatycznie ograniczamy używanie soli, gdyż same zioła nadają potrawom cudownego smaku i zapachu. 


          Brak komentarzy:

          Prześlij komentarz

          Drukuj