piątek, 6 maja 2016

Równowaga kwasowo-zasadowa


Problem zakwaszenia organizmu dotyczy wiele osób. Często nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy, że nasz organizm może mieć zaburzoną równowagę kwasowo-zasadową. Mało  tego zaburzenie to powstało w wyniku naszego stylu życia i diety.
Co to jest właściwie ta równowaga kwasowo-zasadowa, jaki wpływ ma na nasz organizm jej zaburzenie oraz skąd się bierze zakwaszenie organizmu?
Na te i inne pytania spróbuję odpowiedzieć. 



Skąd się bierze zakwaszenie organizmu?

Organizm funkcjonuje prawidłowo, gdy jest zachowana równowaga kwasowo-zasadowa. Szybkie i drastyczne diety oparte na składnikach z jednej grupy, jedzenie w biegu pełne konserwantów i sztucznych barwników oraz spożywanie przetworzonej żywności mogą skutkować zaburzeniem tej równowagi.

Równowaga kwasowo-zasadowa - Co to takiego?


W organizmie zachodzi wiele procesów życiowych i aby mogły one prawidłowo przebiegać musi być zachowana stałość stężenia jonów wodorowych czyli pH.
Wskutek przemian metabolicznych wyzwalane są składniki, które mogą zakwaszać albo alkalizować organizm. Zwykle więcej jest tych składników, które zakwaszają organizm. Kwasy te są jednak łatwo zobojętniane za pomocą substancji buforujących. Głównym buforem jest bufor wodorowęglanowy, powstający z kwasu węglowego.
Dwutlenek węgla rozpuszczony we krwi jest w stanie równowagi z kwasem węglowym i jonami węglowodorowymi. Jeżeli ilość wydalanego dwutlenku węgla przez płuca równa się ilości wytwarzanej w tkankach, nie dochodzi do gromadzenia jonów wodorowych. Natomiast jeżeli ilość wytwarzanego dwutlenku węgla w tkankach jest większa od ilości wydalanej w płucach prowadzi to do tworzenia jonów wodorowych i zakwaszenia organizmu,
Równowaga kwasowo-zasadowa w organizmie utrzymywana jest przez wydalanie nadmiaru dwutlenku węgla przez płuca oraz wydalanie przez nerki kwasów i zasad. 
Jak widzimy nasz organizm to precyzyjna maszyna potrafiąca radzić sobie w różnych sytuacjach. Jednak w pewnych warunkach nasz organizm może nie dać sobie rady i może dojść do zakwaszenia lub nadmiernego zalkalizowania.
Na regulację równowagi kwasowo-zasadowej ma wpływ odpowiedni sposób odżywiania. Produkty bogate w sód, potas, wapń, magnez działają alkalizująco, a zawierające fosfor, siarkę, chlor zakwaszająco.
Do produktów alkalizujących zaliczymy mleko i jego przetwory, ziemniaki, warzywa, owoce, a do produktów zakwaszających jaja, mięsa, wędliny, ryby, produkty zbożowe, tłuszcze, słodycze.
Dla zachowania równowagi kwasowo-zasadowej w naszej diecie powinny znaleźć się produkty zakwaszające jak i alkalizujące.
W przypadku braku pewnych składników następuje zaburzenie równowagi kwasowo-zasadowej. Kwaśne środowisko sprzyja rozwojowi grzybów i bakterii oraz mamy do czynienia ze złym wchłanianiem minerałów, witamin i składników odżywczych. To natomiast osłabia produkcję enzymów i hormonów, a w efekcie końcowym powoduje zakłócenie procesów regeneracji komórek, trawienia i wydalania toksyn.

Jakie mogą być objawy zakwaszenia organizmu?

Objawów zakwaszenia jest mnóstwo i nie będę ich tutaj wymieniać. Mogą one dotyczyć całego organizmu oraz prowadzić do wielu przewlekłych chorób.  Zakwaszenie może objawiać się zmęczeniem, podatnością na różne infekcje, bólami i stanami zapalnymi mięśni, wiecznie wzdętym brzuchem, zgagą po każdym posiłku i wiele innymi objawami. jeżeli mamy podejrzenie, że nasz organizm jest zakwaszony, to aby to zweryfikować można wykonać poziom pH moczu i krwi.  Nie daje jednak to jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy nasz organizm jest zakwaszony, gdyż nieprawidłowe pH mogą wykazywać jedynie nasze płyny ustrojowe. Jest to jednak dla nas sygnał ostrzegawczy, że coś złego dzieje się w naszym organizmie. 


Jak bronić się przed zakwaszeniem organizmu?

Obrona przed zakwaszeniem organizmu polega przede wszystkim na odpowiedniej diecie i zmianie nawyków żywieniowych, unikaniu stresu oraz aktywności fizycznej.
Dieta powinna być niskobiałkowa oraz wykluczająca produkty przetworzone i słone. Należy wyeliminować z diety przetwory z mięsa, zwłaszcza wieprzowego oraz produkty z mąki pszennej. Z naszego jadłospisu powinny zniknąć słodycze i biały cukier oraz produkty przetworzone, bogate w konserwanty i barwniki. Ograniczamy mocną kawę i herbatę oraz unikamy alkoholu. 
Wprowadzamy natomiast kaszę jaglaną, która ma silne działanie zasadotwórcze. Spożywamy dużo warzyw i owoców w każdej postaci oraz nasion roślin strączkowych.

Ważne jest również aby unikać spożywania podczas jednego posiłku węglowodanów z białkami oraz pilnować tego, aby posiłki spożywać regularnie i bez pośpiechu.

Utrzymanie właściwego pH organizmu jest bardzo ważne dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Dlatego też opłaca się prowadzić zdrowy tryb życia oraz stosować odpowiednią dietę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Drukuj